okulary czy soczewki

Okulary czy soczewki

Gdy posiadamy wadę wzroku, zazwyczaj dokonujemy jej tymczasowej korekcji za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek. Dzięki temu poprawia się nasz komfort życia, jednak każdy z użytych sposobów ma swoje wady i zalety, a także sprawdza się w innych sytuacjach. W związku z tym może pojawić się dylemat, co jest lepsze dla naszych oczu: okulary czy soczewki? To pytanie w pewnym momencie zadaje sobie każda osoba z wadą wzroku. Porównajmy obie metody i zobaczmy, która jest najlepsza.

Co jest lepsze dla naszych oczu? Okulary czy soczewki?

Porównując soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne, te pierwsze wydają się nam bardziej inwazyjne. Poprzez to, że dotykają bezpośrednio gałek ocznych, mogą je podrażniać i być przez to przyczyną chorób. Musimy jednak pamiętać, że dostępne obecnie szkła kontaktowe to soczewki nowej generacji, które wykonane są z wysokiej jakości, oddychających materiałów i umożliwiają korekcję wszystkich wad wzroku.

Natomiast istotną różnicę stanowi fakt, że soczewki wymagają od nas przestrzegania zasad higieny, terminowej wymiany i korzystania ze specjalistycznych płynów pielęgnacyjnych do czyszczenia oraz przechowywania. W przeciwnym razie mogą powodować nawet poważne infekcje zagrażające naszym oczom. W przypadku okularów, ich użytkowanie jest dużo prostsze, a częstotliwość czyszczenia i środki jakich do tego używamy zależą jedynie od naszych preferencji i nie mają wpływu na nasze zdrowie. Szkła kontaktowe z kolei łatwiej dopasować przy różnowzroczności, gdy między jednym a drugim okiem istnieje duża różnica w wadzie.

Sama czynność zakładania i ściągania soczewek powoduje u niektórych osób duży dyskomfort, dlatego całkowicie rezygnują one z ich noszenia. Są również niewskazane w sytuacjach, gdy cierpimy na zespół suchego oka, który sprawia, że gałka oczna nie jest w odpowiedni sposób nawilżona. Przez to staje się bardziej narażona na infekcje, których o wiele łatwiej jest się nabawić, jeśli korzystamy z soczewek kontaktowych. Podobny mechanizm występuje, gdy pracujemy przy komputerze i większość dnia spędzamy wpatrując się w monitor komputera. Sprawia to, że mniej mrugamy i oko również staje się słabiej nawilżone, dlatego nie zaleca się noszenia soczewek do pracy z komputerem.

Wybieramy najlepsze narzędzie korekcji wzroku

Jeśli nie posiadamy przeciwwskazań do korzystania ze szkieł kontaktowych, to wybór między nimi a okularami jest uzależniony jedynie od naszych preferencji. Szkła są wygodniejsze przy aktywnym trybie życia. Gdy uprawiamy różnego rodzaju aktywność sportową są tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem. Okulary są niekomfortowe, gdyż zsuwają się z nosa i mogą też stwarzać zagrożenie, np. w sportach kontaktowych, w których możemy zostać uderzeni piłką lub przez drugiego zawodnika. Z kolei szkieł nie powinno się zakładać podczas pływania w naturalnych zbiornikach wodnych oraz w basenie. Znajduje się w nich pełzak powodujący pełzakowate zapalenie rogówki, które w najgorszym przypadku może prowadzić do utraty wzroku. Jeśli nie prowadzimy bardzo aktywnego trybu życia, to dla wielu z nas lepszym wyborem są okulary.

Wybór między okularami a soczewkami jest również ważny ze względów wizerunkowych. Niektórzy z nas lepiej czują się w okularach, inny nie wyobrażają sobie noszenia ich na co dzień. Z reguły jednak i tak zazwyczaj stosujemy je zamiennie z soczewkami.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl