ciało obce w oku

Ciało obce w oku - co robić?

Narząd wzroku jest narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych, co może oznaczać, że niekiedy coś niepożądanego wpadnie do oka. Ciało obce w oku jest jednym z najczęstszych urazów tego narządu. Powoduje uczucie dyskomfortu, które jest spowodowane kłuciem, pieczeniem, a nierzadko bólem. Choć tylko czasami wywołuje poważniejsze konsekwencje, postępowanie w przypadku ciała obcego w oku musi być uzależnione od jego lokalizacji i umiejscowienia.

Ciało obce w oku – jak je wyjąć samodzielnie?

Najczęściej do oka mogą przedostać się takie elementy jak: ziarenko piasku, rzęsa, pyłek czy drobny owad. Jeśli ciało obce znajduje się na powierzchni oka można spróbować wyjąć je samemu. Przed wykonaniem tej czynności trzeba dokładnie umyć ręce. Następnie należy przystąpić do konkretnych działań: odchylić dolną lub ewentualnie górną powiekę i spróbować usunąć widoczne ciało obce za pomocą wilgotnej chusteczki lub gazika. Jeśli to nie pomoże można podjąć próbę płukania oka. W tym celu należy odchylić głowę do tyłu, przytrzymać powieki, po czym delikatnie wlać do oka roztwór soli fizjologicznej lub przegotowaną wodę albo użyć specjalnego płynu do płukania oczu. Następnie, aby ułatwić wypłynięcie ciała obcego zalecane jest kilkukrotne mrugnięcie. Jeśli te czynności nie przynoszą efektów powinno się przyłożyć do oka czystą gazę i koniecznie poszukać pomocy lekarskiej.

Kiedy udać się do lekarza?

Bezzwłocznej konsultacji lekarskiej wymagają natomiast elementy wyraźnie wbite w oko. Nigdy nie należy ich wyciągać na własną rękę. Często są to ciała obce, które wpadają do oka podczas wykonywania dynamicznych czynności tj. kucia metalu czy rąbania drewna. Wewnątrzgałkowe ciała obce najczęściej są umiejscowione w komorze ciała szklistego, ale zdarzają się również w tęczówce czy rogówce. W skrajnych przypadkach mogą nawet przedostać się do oczodołu poprzez przebicie tylnej ściany gałki ocznej. Ciało obce z metalu może pogłębiać uszkodzenie i wywołać reakcję chemiczną. Tylko szybka interwencja lekarza, nierzadko w tych przypadkach chirurgiczna, pozwoli w porę zapobiec cięższym uszkodzeniom wzroku lub jego utracie.

Co zrobić w przypadku noszenia soczewek kontaktowych?

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe muszą szczególnie dbać o higienę oczu. Soczewka kontaktowa sama w sobie stanowi ciało obce w oku. Jeśli pojawia się uczucie, że coś się pod nią dostało, należy spróbować przesunąć soczewkę, odczekać chwilę aż wróci na swoje miejsce, a jeśli to nie pomoże spróbować delikatnie ją wyjąć i sprawdzić czy nie znajdują się na niej jakieś zabrudzenia. Zawsze po wyjęciu, trzeba ją umieszczać w specjalnym płynie do soczewek. Pozwoli to zminimalizować ryzyko podrażnień oczu i zakażeń bakteryjnych. W przypadku uszkodzonej soczewki należy udać się do specjalisty i w żadnym wypadku nie zakładać jej ponownie.

Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl