korekcja wzroku

Korekcja wzroku - jakie są metody?

W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na problemy ze wzrokiem. Skłonność do powstawania różnych wad najczęściej dziedziczona jest po rodzicach. Jednak często również sami na nie pracujemy, gdy wystarczająco nie dbamy o swoje oczy. Nasz styl życia i wszechobecna elektronika sprawia, że wzrok jest przeciążony. Co można zrobić w razie problemów ze wzrokiem? Najlepiej udać się do specjalisty. Na szczęście istnieje też wiele metod, dzięki którym możliwa jest korekcja wzroku.

Korekcja wzroku – najpopularniejsze metody

Najpopularniejszą metodą korygowania wad wzroku jest stosowanie odpowiednich okularów korekcyjnych ze specjalną soczewką, która zależnie od wady będzie skupiała lub też rozpraszała promienie światła. Soczewki rozpraszające, czyli wypukłe stosuje się w przypadku krótkowzroczności. Wówczas gałka oczna jest za długa (rzadziej też promienie skupiane są za mocno) i obraz tworzy się przed siatkówką. Poprzez zastosowanie odpowiednich szkieł rozpraszających, obraz powstanie trochę dalej – na siatkówce, dzięki czemu możliwe będzie ostre widzenie. Z kolei soczewki skupiające stosuje się przy dalekowzroczności, gdy promienie światła zbiegają się z tyłu – za siatkówką.

Odrębną grupą pacjentów są osoby z astygmatyzmem. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie szkieł cylindrycznych. Lecz nawet takie specjalne szkła nie pomogą w ciężkiej postaci astygmatyzmu. Wtedy konieczne jest zastosowanie odrębnego postępowania, skierowanego na tą konkretną wadę.

Jednak obecnie osoby, u których wykryto wadę wzroku nie są skazane już wyłącznie na okulary korekcyjne. Chociaż taka metoda korygowania wad wzroku w dalszym ciągu jest jedną z najpopularniejszych, to istnieje też wiele innych opcji.

Podobnie do okularów działają soczewki kontaktowe. Dla wielu osób są one znacznie wygodniejsze w stosowaniu, a także bardziej estetyczne. Chociaż to już jest wyłącznie kwestią gustu. Warto pamiętać, że w przypadku stosowania takiego rozwiązania niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny. Aby zapobiec infekcji oka, konieczne jest właściwe obchodzenie się z soczewkami – ich zakładanie oraz przechowywanie. Soczewki nakładane są na rogówkę, co początkowo jest zazwyczaj bardzo trudne i wymaga wprawy. Na ogół mamy do wyboru soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a także całodobowe.

Ortokorekcja – ciekawa alternatywna dla zwykłych soczewek

Korekcja wad wzroku odbywać się może także podczas snu. Pomocna jest w tym ortokorekcja – nieinwazyjna metoda skuteczna w przypadku niewielkiej krótkowzroczności od -1.0 do -4,5 dioptrii, a także w przypadku astygmatyzmu. Opiera się na modelowaniu kształtu rogówki przy pomocy specjalnych soczewek ortokeratologicznych (OrtoK). Proces ten odbywa się w trakcie snu. W ciągu dnia osoba widzi prawidłowo bez konieczności stosowania soczewek tradycyjnych czy okularów. Na początku przy stosowaniu soczewek ortokeratologicznych efekt korekcji utrzymuje się do kilkunastu godzin. Po dłuższym okresie stosowania (po kilku miesiącach) jest to nawet ok. 40 godzin, dzięki czemu soczewki można stosować co drugą noc. Warto zaznaczyć, że proces ten jest odwracalny. Dlatego po zaprzestaniu stosowania soczewek, rogówka wróci do swojego pierwotnego kształtu.

Laserowa korekcja wad wzroku

Coraz więcej osób decyduje się także na laserową korekcję wad wzroku. Ma to związek z coraz większą dostępnością i bezpieczeństwem takich zabiegów. Laserowa korekcja wad wzroku opiera się na modelowaniu za pomocą laser powierzchni rogówki i jego efekty są nieodwracalne. Warto pamiętać, że operacja nie chroni przed naturalnym procesem starzenia się oka. Korekcja wzroku za pomocą lasera może by przeprowadzona wyłączeniu u pacjentów z wadą ustabilizowaną oraz gdy nie ma innych przeciwwskazań. W przypadku astygmatyzmu korekcja laserowa polecana jest wtedy, gdy wada przekracza 6 dioptrii lub też utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie gdy towarzyszy jednocześnie znacznej krótko- lub też dalekowzroczności. Wykonanie zabiegu na jednym oku to koszt od ok. 1,5 do nawet 5 tys. zł w zależności od metody oraz miejsca, gdzie wykonuje się zabieg.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl