od kiedy można nosić soczewki

Od kiedy można nosić soczewki?

Soczewki to bardzo praktycznie akcesoria, jeśli mamy problemy ze wzrokiem. Niestety wady wzroku pojawiają się w każdym wieku i nawet już u małych dzieci musimy zacząć je korygować. Z kolei im jesteśmy starsi, tym wady wzroku coraz bardziej pogłębiają się. Dlatego warto zastanowić się nad tym, od kiedy można nosić soczewki i czy sprawdzą się one w każdym wieku?

Od kiedy można nosić soczewki - czy istnieją ograniczenia wiekowe?

Wady wzroku i to często bardzo poważne, dotykają również najmłodszych. Widzimy nieraz maluchy w okularach, ale czy jest możliwe, by dzieci nosiły soczewki? Na pewno zastanawia się nad tym niejeden rodzic, którego dotyczy ten problem. Szkła kontaktowe oprócz tego, że są wygodne, wymają odpowiedniej pielęgnacji i stosowania się do zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie mogą nam nawet zaszkodzić. W przypadku małych dzieci mogą pojawić się więc wątpliwości, czy na pewno soczewki są dla nich bezpieczne? Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania soczewek u nawet najmłodszych dzieci. W praktyce jednak powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nasze dziecko jest na to gotowe, gdyż nie wiek ma tutaj znaczenie, a indywidualne cechy charakteru i dojrzałość dziecka. Nie ma również ograniczeń wiekowych w przypadku starszych osób. Tutaj również powinno się kierować stanem danej osoby. Jeśli jest ona wciąż sprawna i może samodzielnie założyć i zdjąć szkła, albo bez problemu pozwala na to opiekunowi, to również może nosić soczewki.

Jak ocenić czy dziecko może nosić soczewki?

W przypadku szkieł kontaktowych najważniejsze jest zachowanie higieny. Należy przechowywać je w specjalnym płynie, codziennie je przemywać i dbać, by nie dostały się żadne zabrudzenia. Te czynności może wykonywać za dziecko opiekun, ale ważne jest również dbanie o higienę podczas noszenia soczewek. Nie można pocierać oczu i dotykać ich brudnymi rękoma, a to może być nie zawsze wykonalne w przypadku dzieci. Nie każde z nich zrozumie i będzie pamiętać o tym, że pewnych rzeczy nie można w soczewkach robić. Jeśli stwierdzimy, że nasze dziecko jest już wystarczająco dojrzałe i samodzielne, by przestrzegać zasad i dbać o higienę, to należy udać się z nim do okulisty, który dobierze odpowiednie szkła kontaktowe. Dopasuje je do wady wzroku, np. soczewki toryczne przy astygmatyzmie, a także dobierze ich moc.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Choć wiek nie jest przeciwwskazaniem, o ile nie ma problemów z założeniem i dbaniem o soczewki, to takim przeciwwskazaniem mogą być choroby. Jedną z nich jest nadczynność tarczycy, której jednym ze skutków ubocznych jest suchość gałek ocznych. Łatwo wtedy o podrażnienia i stany zapalne oczu, dlatego użycie soczewek powinno być wcześniej skonsultowane z okulistą i endokrynologiem. Również alergie sprawiają, że nie zawsze możliwe jest noszenie soczewek, zwłaszcza jeśli uczulają nas materiały i kosmetyki. W tym przypadku może nas uczulić materiał z jakiego wykonano szkła i płyn, w którym je przechowujemy. Na pewno noszenie soczewek jest zabronione jeśli jesteśmy podatni na infekcje, co ma miejsce przy obniżonej odporności i cukrzycy. Łatwo może wtedy dojść do infekcji, jeśli podrażnimy oko przy zakładaniu szkła kontaktowego.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl