jak dbać o wzrok

Jak dbać o wzrok?

Narząd wzroku jest bardzo delikatny i w nowoczesnym świecie bardzo eksploatowany. Rozwój technologii sprawił, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem telewizora, komputera lub komórki. Zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, nasze oczy wciąż pracują i znajdują się w niekomfortowym dla nich środowisku. Aby służyły nam jak najdłużej należy odpowiednio o nie zadbać. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, o wzrok można dbać, tak jak o inne części naszego ciała. Ważna jest profilaktyka i kompleksowe działania, które uchronią nas przed chorobami i problemami z oczami. Spójrzmy, jak dbać o wzrok.

Dieta i ćwiczenia

Ćwiczenie poprawiają funkcjonowanie całego organizmu, a więc również oczu. Jednak oprócz biegania lub fitnessu, możemy wykonywać specjalne ćwiczenia na oczy. Naprzemienne wpatrywanie się w obiekty, z których jeden jest blisko, a drugi daleko, to jedno z nich. Gdy robimy miny, szeroko uśmiechamy się i marszczymy nos, rozluźniają się nie tylko mięśnie twarzy, ale również oczu. To tylko przykłady ćwiczeń, jakie możemy wykonywać. Kolejną kwestią jest dieta zawierająca składniki mające szczególnie dobroczynny wpływ na oczy. Luteina to przeciwutleniacz, który wykazuje działanie podobne do filtrów UV. W odpowiedniej dawce zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń plamki żółtej. Witamina A zapobiega "kurzej ślepocie", a witamina C zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę. Cynk chroni nasze oczy przed szkodliwym środowiskiem i je wzmacnia. Ważne jest również wspomaganie pracy nerwu wzrokowego witaminami z grupy B. Powyższych składników dostarczymy dietą bogatą w warzywa i owoce, ryby i owoce morza, a także jajka. Warto jeść również nabiał, pełnoziarniste produkty oraz orzechy i ziarna.

Czynniki negatywnie wpływające na nasze oczy

Nałogi ogólnie są szkodliwe dla naszego organizmu, ale na oczy szczególnie zły wpływ mają papierosy. Ich palenie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby, takie jak: zapalenie błony naczyniowej i zwyrodnienie plamki żółtej. To co również szkodzi naszym oczom, to brak snu. Jednorazowe zarwanie nocy nie powinno nam zaszkodzić, ale jeśli jest to stan chroniczny, to nasz wzrok na pewno to odczuje. Oczy będą zaczerwienione, wysuszone lub nadmiernie łzawiące, przewlekle zmęczone i podrażnione. Mogą też być nadwrażliwe na światło.

Jakie światło nam służy?

Sztuczne oświetlenie, w którym wykonujemy niektóre czynności ma istotny wpływ na oczy. Nigdy nie powinno się czytać w niepełnym oświetleniu. Musimy wtedy bardzo wytężać wzrok i bardzo go w ten sposób męczymy. Patrzenie na monitor w zupełnej ciemności również jest szkodliwe. Jeśli pracujemy w nocy przy komputerze lub oglądamy film, warto zapewnić sobie dodatkowe źródło światła, np. w postaci lampki. Naturalne źródło światła, czyli słońce, emituje promieniowanie przed, którym powinniśmy chronić wzrok. Zawsze, gdy świeci słońce, a zwłaszcza latem, powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne, ale tylko te z filtrami UV z odpowiednimi atestami. Pamiętajmy, że tanie okulary bez filtrów szkodą nam bardziej, niż całkowity brak okularów przeciwsłonecznych.

Co jeszcze możemy zrobić?

Powinniśmy też pamiętać o badaniach profilaktycznych. Nasz wzrok starzeje się wraz z nami, dlatego sprawdzajmy, czy nie mamy dolegliwości związanych z wiekiem. Warto również stosować dodatkową suplementacją witamin i innych wartościowych składników w okresie, gdy przyjmujemy ich mniej z naturalnego pożywienia.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl