oparzenie oka

Oparzenie oka

Oczy to bardzo delikatny narząd, który powinniśmy szczególnie chronić. Łatwo je uszkodzić, co może wiązać się nawet z utratą wzroku. Jednym z rodzajów uszkodzenia jest oparzenie.

Rodzaje oparzeń oczu

Wyróżnia się dwa rodzaje oparzeń oczu: oparzenie chemiczne i oparzenie termiczne. Oparzenie chemiczne następuje po kontakcie gałki ocznej ze żrącą substancją, a oparzenie termiczne jest skutkiem wysokiej temperatury oddziałującej na oczy. To, jakie uszkodzenie może spowodować oparzenie chemiczne, jest uzależnione od pH płynu, który dostanie się do oka. Substancje o kwaśnym pH, powodują najczęściej powierzchowne uszkodzenie oka. Kwas ścina białko rogówki, co zapobiega uszkodzeniu głębszych struktur narządu. Dużo groźniejsze jest oparzenie spowodowane zasadami, które powodują martwicę spowodowaną rozpuszczeniem tkanek, przez co substancja coraz głębiej penetruje gałkę oczną i mocniej ją uszkadza. W okresie letnim nasze oczy są dodatkowo narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego, gdyż więcej go do nas dociera.

Jak uchronić oczy przed poparzeniem słonecznym?

Gdy po długich, ponurych miesiącach, przychodzi w końcu lato, pragniemy jak najwięcej nacieszyć się ciepłem i słońcem. Przebywanie w ostrym słońcu i niestosowanie odpowiednich zabezpieczeń jest często przyczyną udaru i bolesnych oparzeń. Tak jak możemy doznać poparzenia skóry, tak samo słońce lub lampy na solarium mogą powodować oparzenie oka. Następstwem może być uszkodzenie siatkówki i trwałe ograniczenie widzenia centralnego, a także zmętnienie soczewki. Aby uchronić przed tym nasze oczy, powinniśmy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i zawsze nosić okulary z filtrem. Zarówno latem, jak i w sytuacjach, gdy odbijające się światło słoneczne może uszkodzić oczy, np. zimą na stoku górskim. Wybierając okulary, sprawdźmy czy posiadają one certyfikowane filtry UV, a nie są jedynie przyciemniane. Pamiętajmy, że ciemne okulary przeciwsłoneczne bez stosownych filtrów, będą groźniejsze dla naszych oczu, niż brak okularów. Przyciemnione szkła powodują zaburzenie naturalnych mechanizmów obronnych oka. Źrenica nie zwęża się, a do oka w dużej ilości dociera promieniowanie UV.

Objawy oparzenia. Co robić, gdy je zaobserwujemy?

Zarówno w oparzeniach chemicznych, jak i termicznych, głównych objawem jest silny ból oka. Nie musi się on pojawić od razu, ale dopiero parę godzin po ekspozycji na słońce. Dodatkowo, może pojawić się przekrwienie i zaczerwienienie oczu i skóry wokół, pogorszenie ostrości i łzawienie, światłowstręt, a także kurcze i obrzęk powiek. W przypadku oparzenia chemicznego, powinno się jak najszybciej usunąć substancję i nawet przez kilkanaście minut płukać oko zimną wodą. Tak samo postępujemy w przypadku poparzenia termicznego. Następnie jak najszybciej należy udać się do lekarza.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl