wada wzroku a sporty zimowe

Masz wadę wzroku i lubisz sporty zimowe? Możesz to pogodzić

W okresie zimy około 11% Polaków uprawia sporty zimowe, z których popularne są wciąż narty, hokej na lodzie, snowboard czy łyżwiarstwo. Jednak, jak podają statystyki, wada wzroku dotyczy już około 10 mln Polaków. Najczęściej występuje mała i umiarkowana krótkowzroczność (do -5.0 D) oraz astygmatyzm. Noszenie okularów oraz stosowanie soczewek kontaktowych to ciągle najbardziej popularne metody korekcji wzroku. Na dalszym planie są tradycyjne operacje chirurgiczne (np. laserowe), a najmniej osób korzysta z szybkiej korekcji metodą Lentivu czy mikrokorekcji za pomocą soczewek ortokeratologicznych (ortoK).
Operacje jednak wiążą się nadal z pewnego rodzaju ryzykiem, choć mniejszym niż przed kilkunastu jeszcze laty. Wymagane jest ponadto odpowiednie przygotowanie, a sam zabieg wymaga, aby pacjent nie wykonywał żadnych czynności, wymagających wzmożonego wysiłku fizycznego. Stąd bezpośrednio po zabiegu korekcji wzroku nie wolno pracować ciężko fizycznie ani uprawiać sportu, w tym intensywnego wysiłku na stoku.
Podczas jazdy na nartach całe ciało pracuje. Dlatego też i w tym sezonie wszyscy noszący okulary muszą pamiętać, że sporty zimowe, choć nie wzbronione, wymagają odpowiednio wcześniej zaplanowanych przygotowań i innego sposobu na wadę wzroku. 

Dlaczego w okularach trudno jeździć na nartach?


Jeśli nosimy okulary, pamiętajmy, że na stoku panują specyficzne warunki: śnieg odbija do 85% szkodliwego promieniowania UV, co powoduje efekt "oślepienia" i mniejszej ostrości widzenia. Po drugie, okulary nie zawsze mieszczą się pod goglami ochronnymi. Są co prawda również gogle optyczne, które posiadają odpowiednio dużo miejsca, aby zmieścić pod nie okulary i specjalny system wentylacji. Często jednak kosztują znacznie więcej niż zwykłe gogle.

Soczewki kontaktowe nadzieją dla narciarzy

Wada wzroku stanowi dość poważne utrudnienie życia codziennego. Osoby noszące soczewki kontaktowe nowej generacji ("miękkie") mają trochę lepiej, bo mogą zamiast gogli używać okularów przeciwsłonecznych, chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednak czasami używanie soczewek tradycyjnych (dziennych) sprawia, że oko wysycha pod goglami albo na wietrze. Powoduje to spory dyskomfort patrzenia dla osób z wadami wzroku, używających zwłaszcza starszego typu soczewek.
Jednak nowoczesne soczewki kontaktowe, które odznaczają się wysokim stopniem uwodnienia i natlenienia z reguły dobrze się sprawdzają w trudnych warunkach, panujących na stokach narciarskich. Najnowszą generację soczewek można używać w trybie ciągłym ("dzień-noc") przez cały miesiąc bez ściągania na noc. Tylko w razie podrażnienia trzeba je na kilkadziesiąt minut zdjąć, aby oko odpoczęło.
Wada wzroku nie oznacza już niemożliwości uprawiania sportu, w tym ulubionych przez wielu Polaków sportów zimowych. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji wada wzroku nie stanowi już istotnej przeszkody w aktywności sportowej podczas sezonu zimowego.

Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl