rodzaje soczewek

Soczewki kontaktowe to chętnie wybierana przez coraz więcej osób alternatywa dla tradycyjnych okularów. Są one przede wszystkim wygodniejsze, bardziej praktyczne i swobodnie można w nich uprawiać w zasadzie każdy sport.

Na wybór soczewek trzeba jednak poświęcić nieco czasu i uwzględnić kilka czynników. Do czynników tych zaliczamy m.in. rodzaj soczewek oraz wadę wzroku.


Rodzaje soczewek kontaktowych


Soczewki kontaktowe można podzielić na trzy grupy:

  1. Soczewki jednodniowe,
  2. Soczewki miesięczne i dwutygodniowe,
  3. Soczewki całodobowe

Soczewki jednodniowe jak łatwo można się domyślić są jednorazowe i każdego dnia należy je wymieniać. Rozwiązanie takie ma swoje plusy, jak i minusy. Soczewki jednodniowe to na pewno dobry wybór dla osób, które na co dzień noszą okulary, a soczewki chcą zakładać sporadycznie, np. z okazji uprawiania sportu.
Sprawdzą się także dla osób z wrażliwymi oczami i podatnymi na alergie, gdyż z uwagi na ciągłą wymianę jest to najbardziej higieniczny sposób noszenia soczewek. Plusem jest również brak konieczności pielęgnacji „kontaktów”.
Natomiast do minusów przede wszystkim można zaliczyć wyższą cenę w porównaniu z soczewkami wielokrotnego użytku, a także konieczność pamiętania o posiadaniu zapasu w przypadku dłuższych wyjazdów.
Soczewki wielokrotnego użytku (miesięczne i dwutygodniowe) mogą być używane przez dłuższy okres czasu (w zależności od ich przeznaczenia), jednak należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Każdego wieczoru przed pójściem spać należy je oczyścić, włożyć do pojemnika/płynu i kolejnego dnia można je już z powrotem założyć.
Soczewki takie są tańsze od jednodniowych, jednak trzeba bardzo odpowiedzialnie i systematycznie podchodzić do ich pielęgnacji, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do infekcji.
Z kolei soczewki całodobowe przeznaczone są do ciągłego noszenia – w dzień i noc. Z jednej strony jest to wygodne, ale z drugiej stanowi większe zagrożenie wystąpienia podrażnień oczu. Podczas noszenia soczewek całodobowych, należy regularnie chodzić do okulisty w celu sprawdzenia stanu oczu. 


Soczewki ze względu na wadę wzroku


Ze względu na wadę wzroku wyróżniamy następujące soczewki:

  1. Soczewki sferyczne – przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności,
  2. Soczewki toryczne – przeznaczone są dla osób cierpiących dodatkowo na astygmatyzm,
  3. Soczewki progresywne – przeznaczone głównie dla starszych osób, które mają problemy zarówno z widzeniem z bliska, jak i z daleka. Dostosowują ostrość obrazu w zależności od odległości, z której patrzymy. 

Warto tutaj wspomnieć również o soczewkach kolorowych, które poza korektą wzroku pozwalają zmienić też kolor tęczówki i występują w różnych wariantach czasowych - jednodniowe i miesięczne.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl