szkła kontaktowe historia

Szkła kontaktowe - historia

Soczewki kontaktowe są wynalazkiem starszym niż się nam wydaje. Na pomysł ich stworzenia wpadł już Leonardo Da Vinci. Projektami soczewek umieszczonych bezpośrednio na twardówce zajmował się również Kartezjusz. Początki były jednak czysto teoretyczne. Zanim stworzono soczewki nadające się do użytku, musiało minąć wiele lat. Modele, które nadawały się do umieszczenia na oku stworzył na początku 20 wieku Adolf Eugen Fick.

Pierwsze szkła kontaktowe – problem z dyskomfortem i brakiem przepuszczalności tlenu

Soczewki, które jako pierwsze zostały wprowadzone do powszechnego użytku były całkowicie wykonane ze szkła. Pomimo, że korygowały wady wzroku, były bardzo niewygodne, powodowały duży dyskomfort, ponadto nie umożliwiały przepływu tlenu, przez co mogły być noszone przez co najmniej dwie godziny. Problemem tego typu akcesoriów do korekcji wzroku był fakt, że stanowiły one prawdziwe siedlisko bakterii, co powodowało liczne, niekiedy doniosłe w skutkach infekcje. Pierwsze kroki zostały jednak poczynione i jedynie kwestią czasu było wynalezienie bardziej zaawansowanych, bezpiecznych dla ludzkiego oka materiałów.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku pojawiły się na rynku soczewki wykonane ze szkła i plastiku, a także z pleksiglasu. Po 1945 roku wprowadzono modele zakrywające tylko rogówkę (wcześniejsze szkła kontaktowe były duże, przeznaczone do zakrycia całej twardówki). W 1960 roku Otto Wichterle stworzył pierwsze soczewki żelowe, które przez długie lata cieszyły się wielkim zainteresowaniem w wielu krajach świata. W 1999 roku znacznie udoskonalono ich budowę wprowadzając do niej silikon – nowoczesne soczewki hydrożelowe zaprezentowały firmy Bausch & Lomb i CIBA VISION (obecnie Alcon).

Produkty nowej generacji charakteryzowały się większą przepuszczalnością tlenu, co zdecydowanie zwiększyło komfort ich użytkowania. Współczesne soczewki kontaktowe są wygodne jak nigdy dotąd. Posiadają wysoką przepuszczalność gazów oraz odpowiednie nawilżenie, dlatego możemy je nosić przez długi czas bez uczucia dyskomfortu. Mimo wszystko, prace nad udoskonalaniem szkieł kontaktowych cały czas trwają.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl