Wady wzroku

Wady wzroku

Wady wzroku, zwane inaczej wadami refrakcji, związane są z nieprawidłowo zogniskowanym obrazem w oku. Nieostrość w widzeniu pojawia się z różnych względów, każde schorzenie wymaga innego leczenia. Co ważne, wady wzroku mogą pojawić się w różnym wieku. Cierpią na nie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najpopularniejszych wad refrakcji. Polega na skupianiu obrazu przed siatkówką. Tego typu schorzenie wiąże się po prostu z nieprawidłową budową oka. Elementy optyczne są bardzo wypukłe, przez co obraz nie może „ustawić się” w odpowiednim miejscu. Krótkowidz musi mrużyć oczy, by promienie świetlne trafiły na siatkówkę. Aby zniwelować tego typu efekt chory musi nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Nadwzroczność

Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność, jest schorzeniem podobnym do krótkowzroczności, ale niejako „odwrotnym”. Obraz u osób z tego rodzaju wadą powstaje za siatkówką, przez co chory widzi przedmioty ustawione blisko i daleko w sposób rozmazany. Żeby spostrzegać je lepiej, pacjenci są zmuszeni do nadmiernego akomodowania oka. Sposobem na rozwiązanie tego typu sytuacji, tak jak w przypadku krótkowzroczności, są okulary i soczewki kontaktowe.

Badanie wzroku - wady wzroku

Astygmatyzm

Obraz widziany przez astygmatyka jest zamglony i rozmazany. Wada ta cechuje się zaburzoną symetrią obrotową gałek ocznych. Oko nie może odebrać promieni świetlnych prawidłowo, ponieważ kształt rogówki jest nieregularny. Astygmatyzm często powiązany jest z występowaniem bólów głowy oraz nadmiernym łzawieniem. Czasami do pełnego wyleczenia potrzebna jest operacja laserowa.

Astygmatyzm można korygować soczewkami torycznymi. Wystarczy wybrać odpowiednią moc, cylinder oraz oś soczewki. 

Presbiopia

Kolejną często pojawiającą się wadą wzroku jest presbiopia, czyli tzw. starczowzroczność. Nie jest to stan patologiczny, wiąże się po prostu z naturalnymi procesami starzenia. Za dolegliwości odpowiada substancja białkowa, która sprawia, że soczewka ma mniejszą zdolność do akomodacji. Z tego powodu osoby starsze mają problem z widzeniem przedmiotów z bliskich odległości. Wada ta jest stosunkowo łatwa do skorygowania – często okuliści polecają pacjentom z tą dolegliwością np. specjalne okulary do czytania. Można też ewentualnie wymienić chirurgicznie soczewkę na sztuczną.

Dobrym sposobem na korygowanie presbiopii będą soczewki progresywne, w które korygują tak samo widzenie w dali i w bliży. Nie trzeba wtedy wymieniać okularów na te do czytania.

Zespół suchego oka

Jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń powiązanych z oczami jest zespół suchego oka. Objawia się on pieczeniem, zaczerwienieniem lub wręcz bólem okolic narządu wzroku. Często pacjenci skarżą się na opuchnięte powieki oraz zjawisko podwójnego widzenia. Za tego typu symptomy odpowiedzialna jest zła jakość filmu łzowego lub nieprawidłowe działanie gruczołów Meiboma. Pacjenci muszą systematycznie oczyszczać brzegi powiek oraz zakraplać oczy. Pomocne mogą się także okazać kompresy.

W przypadku osób, które noszą soczewki kontaktowe, warto zastanowić się nad płynami pielęgnacyjnymi, które dłużej utrzymują nawilżenie soczewki, np. Opti-Free PureMoist. Jeżeli jest potrzeba stosowania kropel do oczu, koniecznie należy sprawdzić czy nadają się one do soczewek kontaktowych. Taką informację znajdziemy na ulotce.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl