Soczewki kontaktowe – wady i zalety

Soczewki kontaktowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników – jest to bowiem niezwykle wygodna alternatywa okularów, dzięki której można skutecznie prowadzić korekcję swojej wady wzroku. Jeśli jednak należysz do grona tych okularników, którzy z jednej strony nie przepadają za noszeniem okularów, z drugiej zaś mają pewne obawy co do skorzystania z innych rozwiązań, to przygotowane przez nas zestawienie wad i zalet soczewek kontaktowych z pewnością ułatwi Ci zmianę zdania. Dlaczego? Przekonaj się sam!

Czym jest soczewka kontaktowa?

Soczewka kontaktowa jest bardzo cienką, wypukłą soczewką, nakładaną centralnie na film łzowy, pokrywający powierzchnię oka. Zwykle jest ona przezroczysta, choć zdarza się także, że producenci lekko zabarwiają soczewki, dzięki czemu ich aplikacja może być nieco łatwiejsza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, przy czym możemy podzielić je na twarde lub miękkie; korekcyjne, kosmetyczne i terapeutyczne; jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Soczewki kontaktowe, by przynosiły oczekiwane rezultaty, muszą być odpowiednio dobrane do indywidualnych predyspozycji i potrzeb każdego człowieka.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Zalet soczewek kontaktowych jest wiele i długi trzeba by było wyliczać je wszystkie, dlatego skupimy się na tych najważniejszych, które z pewnością wystarczą, być w końcu podjął decyzję o ich zakupie.

Przede wszystkim soczewki kontaktowe są skuteczne, a więc doskonale poprawiają jakość widzenia, korygując poszczególne wady wzroku. Możliwy jest dobór soczewek o odpowiednich parametrach, dzięki którym wzrok ulegnie poprawie, a z pewnością nie dojdzie do jego pogorszenia.

Soczewki są także estetyczne – są niewidoczne gołym okiem, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają na nasz wygląd zewnętrzny. Jest to istotne zwłaszcza podczas ważnych dla nas uroczystości, gdy zakładamy elegancki ubiór, ale także na co dzień, dodając pewności siebie i sprzyjając kontaktom towarzyskim.

Kolejną zaletą soczewek kontaktowych jest komfort ich użytkowania. Nie trzeba martwić się o to, że mogą upaść i się rozbić. Zwykle zakładamy je rano i nosimy przez cały dzień, a więc niema obaw, że je zgubimy lub o nich zapomnimy wychodząc rano do pracy. Pozwalają także na większą swobodę – jest to niezwykle ważne, gdy uprawiamy sport lub lubimy aktywnie spędzać czas. Soczewki nie ograniczają pola widzenia oraz nie zniekształcają obrazu w części peryferyjnej.

Soczewki kontaktowe nie parują oraz są łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu są też higieniczne i bezpieczne dla naszego wzroku.

Jakie są wady soczewek kontaktowych?

Oczywiście skłamalibyśmy, gdybyśmy powiedzieli, że ich niema. Przede wszystkim trzeba wskazać to, że jest to niejako ciało obce, które nakładamy na nasze oko. Dlatego w sposób szczególny musimy dbać o ich higienę, by wraz z nimi bakterie, zabrudzenia i inne drobnoustroje nie przedostały się na powierzchnię oka – najlepszy na to sposób jest natomiast niezwykle prosty – wystarczy dokładnie myć ręce przed każdym kontaktem z okiem lub soczewką.

Dla niektórych może być uciążliwa ta codzienna pielęgnacja soczewek. Jednak pragniemy uspokoić, że trwa ona zaledwie moment, zaś uciążliwość z tym związana mija po kilku dniach i aplikacjach soczewek. Ponadto możliwe, że wystąpi konieczność częstszej wizyty u specjalisty, w celu zbadania postępu lub stagnacji wady i sprawdzenie, czy nie jest konieczna zmiana parametrów soczewek.

Porównując je do okularów korekcyjnych, należy wskazać na cenę – jest ona nieco wyższa, przeliczając poniesione koszty w stosunku do długości użytkowania soczewek. Na dodatkowe koszty składa się zakup płynu do pielęgnacji soczewek oraz innych produktów, niezbędnych do ich użytkowania.

Jeśli więc posiadasz jakąkolwiek wadę wzroku, warto zdecydować się na jej korektę przy pomocy soczewek kontaktowych. Mnogość ich zalet sprawia, że nawet Ci najbardziej oporni mogą im zaufać i nie żałować podjętej decyzji o ich wyborze.