soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe - wady i zalety

Soczewki kontaktowe są uważane za doskonałą alternatywę dla okularów. W przeciwieństwie do nich są umieszczane bezpośrednio na rogówce oka. Główną rolą soczewki kontaktowej jest korygowanie wad naszego wzroku. Niekiedy soczewki służą do celów kosmetycznych – za ich pomocą jesteśmy w stanie zmienić kolor naszej tęczówki.

Szkła kontaktowe – co powinniśmy o nich wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup?

Nasze pierwsze soczewki kontaktowe powinniśmy wybierać pod okiem okulisty. Tylko on będzie w stanie określić odpowiednie dla nas parametry. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że szkła kontaktowe korygują nie tylko blisko i dalekowzroczność. Znajdziemy również modele, które pomagają niwelować problem astygmatyzmu. Jeżeli interesowaliśmy się soczewkami kontaktowymi zapewne zauważyliśmy, że poszczególne modele znacznie różnią się od siebie parametrami. Co możemy wyczytać na opakowaniach szkieł kontaktowych? Jednym z najważniejszych parametrów jest moc soczewki, czyli ilość dioptrii – jest ona dostosowana do wady naszego wzroku. Innym ważnym parametrem jest krzywizna soczewki. Pamiętamy, że soczewka powinna bez trudu prześlizgiwać się po naszej rogówce, musi być ona odpowiednio wypukła, żeby idealnie pasowała do kształtu naszego oka. Ponadto poszczególne modele soczewek posiadają określoną średnicę – soczewka musi przykrywać całą naszą źrenicę. Nie może być za mała, jednak kiedy jest zbyt duża, możemy mieć problemy z jej założeniem.

Inne bardzo istotne dla nas parametry to przepuszczalność tlenu i uwodnienie. Przyjmuje się, że średnia zawartość wody w soczewce kontaktowej to od 24 do 95%. Im większa zawartość wody, tym łatwiej przychodzi nam zakładanie soczewki. Pamiętajmy jednak, że nasze oko potrzebuje tlenu – im większa jego przepuszczalność tym lepiej. Odpowiednie uwodnienie i przepuszczalność tlenu naszych szkieł powinien określić okulista. W przypadku soczewek progresywnych ważnym wskaźnikiem jest addycja, natomiast w soczewkach torycznych – moc cylindryczna i oś cylindra.

Czy warto zainwestować w soczewki kontaktowe?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór soczewek kontaktowych. Wśród nich są soczewki jednodniowe, czyli szkła kontaktowe jednorazowego użytku, soczewki dwutygodniowe i soczewki miesięczne, czyli szkła wielokrotnego użytku – nosimy je w dzień, na noc zaś wkładamy do specjalnego pojemniczka na soczewki wypełnionego płynem do soczewek. Znajdziemy także soczewki całodobowe charakteryzujące się bardzo dużą przepuszczalnością tlenu. Stosunkowo nowe są soczewki toryczne przeznaczone dla osób z astygmatyzmem, a także soczewki progresywne posiadające inną moc do dali, inną natomiast do bliży.

Soczewki kontaktowe posiadają zarówno zalety i wady. Wadą szkieł kontaktowych jest przede wszystkim bezpośredni kontakt z okiem, który zakłada konieczność szczególnej dbałości o higienę. Dotykając soczewki zawsze powinniśmy mieć czyste dłonie.

Zalet soczewek jest zdecydowanie więcej. Osoby, które po raz pierwszy założyły szkła kontaktowe chwalą sobie przede wszystkim nieograniczone pole widzenia. Soczewki umożliwiają nam ostrość widzenia wszędzie tam gdzie okulary się nie sprawdzają – zwłaszcza na zajęciach sportowych, czy dyskotekach. Nosząc szkła kontaktowe, możemy również nosić okulary przeciwsłoneczne, co jest sporą zaletą, szczególnie w wakacje. Wielu z nas w soczewkach czuje się po prostu atrakcyjniej.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl