Jak ściągać soczewki?

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna alternatywa okularów korekcyjnych. Osoby, które dopiero decydują się na ich używanie, mogą mieć pewne obawy, dotyczące zdejmowania soczewek na noc – boją się, iż mogą niechcący je uszkodzić bądź też zaszkodzić swoim oczom. Na szczęście mamy dobrą informację – zdejmowanie soczewek kontaktowych jest bardzo proste, a by było jeszcze łatwiejsze, poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, dzięki którym Twoje lęki minął bezpowrotnie.

Wyjmowanie soczewek kontaktowych – od czego zacząć?

Użytkownicy soczewek kontaktowych muszą przykładać dużą uwagę do czystości i higieny, dzięki czemu w skuteczny sposób uchronią zarówno soczewki, jak i oczy przed zabrudzeniami oraz bakteriami i innymi drobnoustrojami, które mogłyby im zaszkodzić. Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek należy więc bardzo dokładnie umyć dłonie – najlepiej środkiem czyszczącym o naturalnym składzie, po czym osuszyć je ręcznikiem bezpyłowym. Kobiety powinny pamiętać o tym, by demakijaż – zwłaszcza oczu – wykonywać dopiero po zdjęciu soczewek kontaktowych, a nie przed. Ponadto zbyt długie paznokcie bądź zranione opuszki palców mogą skutecznie utrudniać zdejmowanie soczewek, dlatego należy odpowiednio zadbać o tą kwestię.

Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek konieczne jest przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, a więc pojemnika na soczewki, płynu do soczewek,  dla początkujących niezbędne będzie także lusterko. Można wspomóc się także dodatkowymi przyrządami, takimi jak pęseta, przyssawka czy pompka do soczewek. 

Krok 1 – nawilżenie oczu

Jest to działanie, które nie wszyscy stosują, a tymczasem znacznie ułatwia ono zdjęcie soczewek z powierzchni oka. Nawilżenie oczu przy użyciu kropli bądź specjalnego sprayu sprawi, że soczewki z łatwością się odkleją i cały proces przebiegnie o wiele sprawniej i wygodniej. Ten sposób polecany jest zwłaszcza tym, którzy cierpią na syndrom suchego oka bądź ich oczy są wyraźnie zmęczone, a przez to suche pod koniec dnia, soczewka bowiem bardziej przylega do suchego oka.

Krok 2 – otwarcie oka

Kolejnym krokiem jest właściwe „otwarcie oka” tak, by móc swobodnie złapać soczewkę. W tym celu należy spojrzeć w górę i przy pomocy palca wskazującego ręki niedominującej (zwykle jest to ręka lewa) unieść górną powiekę, jednocześnie delikatnie odciągając ją od powierzchni oka. Natomiast używając palca środkowego ręki dominującej (zwykle prawej), pociągnąć w dół powiekę dolną.

Krok 3 – chwycenie soczewki

Przechodzimy do punktu kulminacyjnego, a mianowicie zdjęcia soczewki z powierzchni oka. W tym celu, postępując bardzo powoli i ostrożnie, dotykamy środka soczewki palcem wskazującym, po czym przesuwamy ją w dół tak, by znalazła się na białej części oka – dzięki temu zapobiegniemy zabrudzeniu lub zadrapaniu rogówki.

Krok 4 – wyjęcie soczewki

Palcem wskazującym i kciukiem należy delikatnie odciągnąć i unieść soczewkę, po czym przejść do jej oczyszczenia i umieszczenia w pojemniku ze świeżym płynem do soczewek. Następnie trzeba powtórzyć cały proces, zdejmując soczewkę z drugiego oka – ważne, by zawsze rozpoczynać od tego samego oka, by nie pomylić soczewek, ma to bowiem ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowania.

Alternatywne metody zdejmowania soczewek

Przedstawiony powyżej sposób jest jednym z kilku, przy czym najczęściej stosowanym. Nie oznacza to jednak, że musi to być ten, który wybierzesz Ty. Inną metodą zdejmowania soczewek jest chociażby metoda uszczypnięcia, w której cały czas patrząc na wprost należy ręką niedominującą podtrzymać górną powiekę, zaś palcem wskazującym ręki dominującej dotknąć dolnej części soczewki. Następnie trzeba spojrzeć do góry, jednocześnie delikatnie ścisnąć i unieść soczewkę kciukiem i palcem wskazującym. Pamiętajmy więc, że wybór najlepszej metody jest kwestią indywidualną, którą warto sobie wypracować na początku przygody z soczewkami kontaktowymi.

Ściąganie soczewek kontaktowych początkowo może wydawać się trudne, natomiast wystarczy chwila, by wszystko stało się łatwiejsze – już po kilku takich czynnościach można dojść do wprawy i zdejmować soczewki nawet bez użycia lusterka.