Jak dbać o soczewki – kilka najważniejszych informacji
Stosowanie soczewek kontaktowych to niezwykle wygodny, ale i bezpieczny sposób na korekcję wady wzroku. By tak jednak było, należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji – w końcu jest to produkt, który ma bezpośredni kontakt z naszym okiem, a to jest nade wrażliwe i delikatne. W jaki sposób powinniśmy więc dbać o soczewki, by nie szkodziły a przynosiły same korzyści? Oto kilka szczegółów.
Na wstępie należy wspomnieć o tym, że nie tylko wyróżniamy kilka rodzajów soczewek, ale także dzielimy je ze względu na czas ich noszenia na jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, gdyż po ich zdjęciu należy je wyrzucić i następnego dnia założyć nowe, natomiast soczewki wielokrotnego użytku, a więc dwutygodniowe i miesięczne należy odpowiednio pielęgnować. Brak pielęgnacji oraz ich niewłaściwe zakładanie, użytkowanie czy przechowywanie może doprowadzić do poważnych infekcji oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. A tymczasem dbałość o soczewki kontaktowe to kwestia kilku minut. O czym należy pamiętać?
Najważniejsze zasady stosowania soczewek kontaktowych
Choć na rynku dostępny jest duży wybór soczewek kontaktowych pochodzących od wielu producentów i każdy z nich określa sposób i zasady dbania o produkt, to jednak istnieją pewne elementy, właściwe dla każdego z nich.
Przede wszystkim danych soczewek nie należy nosić dłużej, niż przewiduje to producent, gdyż w taki sposób mogą one zaszkodzić naszym oczom. Po drugie, zarówno przed zakładaniem, jak i zdejmowaniem soczewek należy bardzo dokładnie umyć ręce tak, by nie przenosić na produkt żadnych bakterii i zanieczyszczeń. Kolejny punkt dotyczy kobiet, które na co dzień stosują makijaż – należy zwracać uwagę na skład kosmetyków tak, by nie uszkodziły one soczewek.
Istotne jest również to, by zakładając i ściągając soczewki zawsze zaczynać od tego samego oka, dzięki czemu niema możliwości pomylenia soczewek, co ma duży wpływ na komfort widzenia. Bezpośrednio po zdjęciu soczewek należy je dokładnie oczyścić a także we właściwy sposób przechowywać.
Jak czyścić soczewki kontaktowe?
Po każdorazowym użyciu soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku należy je we właściwy sposób wyczyścić. Jak to zrobić? Przede wszystkim umyć dłonie, by dotykać soczewki czystymi rękami. Następnie należy wyjąć jedną soczewkę, umieścić ją na środkowej części dłoni, po czym wycisnąć kilka kropel płynu do soczewek i pocierać ją palcem przez kilka sekund. W ten sposób usuwamy wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które przez cały dzień ich użytkowania mogą osiąść i prowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla oka bakterii. W kolejnym kroku dokładnie spłukujemy soczewkę płynem, by do końca pozbyć się zanieczyszczeń. Pozostaje już tylko umieścić soczewkę w czystym pojemniku do ich przechowywania, a także zalanie jej w taki sposób, by cała soczewka znajdowała się pod powierzchnią płynu. Analogicznie postępujemy także z drugą soczewką.
Do czyszczenia soczewek kontaktowych należy używać specjalistycznych płynów do soczewek – najlepiej, by był to płyn pochodzący od tego samego producenta, co wybrane soczewki. Nie jest możliwe mycie soczewek wodą z kranu, bowiem płyn do soczewek w swoim składzie posiada środki bakteriobójcze i grzybobójcze, a także substancje czyszczące oraz nawilżające, natomiast woda może zawierać nieczystości, minerały i elementy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia soczewek, a nawet oczu.
Jak czyścić pojemnik na soczewki?
Nie tylko czyszczenie soczewek jest istotne, ale również i pojemnika na nie – w końcu jest to miejsce, w którym wyczyszczone czekają na kolejne ich użycie. By pojemnik na soczewki był odpowiednio przygotowany, należy opróżnić go, a następnie wypłukać świeżym płynem do soczewek kontaktowych. Kolejnym krokiem jest osuszenie pojemnika, poprzez umieszczenie go do góry nogami na papierowym ręczniku, po czym wypełnienie nowym płynem tuż przed włożeniem do niego soczewek. Wskazana jest także wymiana pojemnika po miesiącu jego użytkowania.
Soczewki kontaktowe to wygodny i bezpieczny sposób radzenia sobie z daną wadą wzorku, pod warunkiem, że będziemy właściwie o nie dbać, stosując się do zaleceń producenta oraz ogólnych wskazówek pielęgnacji tego typu produktów.