Jak dbać o soczewki

Jak dbać o soczewki?

Banalnym byłoby powiedzieć, iż należy sięgnąć do instrukcji, którą każdy z użytkowników soczewek teoretycznie powinien przy badaniu/zakupie otrzymać. Niemniej, pomimo że w wielu reklamach leków słyszymy na koniec, że mamy zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w codziennej praktyce rzadko zdarza się, aby ktoś przeczytał to co jest napisane. W tym miejscu postaramy się w sposób w miarę skondensowany i syntetyczny opisać jak dbać o soczewki (sposób konserwowania i użytkowania soczewek kontaktowych). 

Generalnie soczewki tzw. miękkie dzielimy na dwie klasy:

  • soczewki jednorazowe (tu mam na myśli soczewki jednodniowe),
  • soczewki dwutygodniowe lub miesięczne.

Pielęgnacja soczewek jednodniowych

W przypadku soczewek jednodniowych sytuacja przedstawia się w sposób dość prosty – obsługa soczewki ogranicza się do jej założenia oraz zdjęcia przed snem. Soczewki jednodniowej w żaden sposób nie konserwujemy. Niemniej nosząc soczewki jednodniowe należy pamiętać o kilku ważnych aspektach i zaleceniach, których przestrzeganie w dużym stopniu zapobiega wystąpieniu powikłań. Kluczową rolę przy noszeniu soczewek kontaktowych stanowi higiena. Zawsze, czy to przed założeniem czy przed zdejmowaniem soczewki z oka należy dokładnie umyć ręce oraz wysuszyć je (np. przy pomocy ręcznika papierowego). Mamy wtedy pewność, że do naszego oka nie dostają się bakterie, które mogą powodować bardzo poważne powikłania. Oczywiście mycie rąk jest niezbędne nie tylko w przypadku soczewek kontaktowych ale także w przypadku każdego rodzaju soczewek kontaktowych. Generalnie powinno się przyjmować zasadę – jeżeli chcesz dotykać powierzchni oka wcześniej umyj ręce. Jest to dość prosta zasada niemniej z praktyki wynika, że często pacjenci zapominają o myciu rąk.

Kolejną ważną rzeczą, jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe jest to, żeby nie dopuszczać do drzemek w soczewkach jednorazowych. Te soczewki są przeznaczone jedynie do dziennego trybu noszenia toteż śpiąc w nich zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Soczewki jednodniowe są polecane dla pacjentów, którzy chcą w nich pływać np. na basenach. W środowiskach wodnych żyją grzyby, które mogą osadzać się na powierzchni soczewki i powodować bardzo poważne w skutkach powikłania. Dlatego ważne jest, aby w czasie kąpieli używać okularów pływackich, a od razu po wyjściu z basenu usunąć soczewkę z powierzchni oka. Należy nadmienić, iż soczewki jednodniowe są najbezpieczniejszą formą kontaktologiczną korekcji wad wzroku (przy stosowaniu tego typu soczewek istnieje najmniejsze ryzyko powikłań), niemniej największy wpływ na bezpieczeństwo ma stosowanie się pacjenta do powyżej wymienionych sugestii.

Bestsellerami wśród soczewek jednodniowych w Soczewkowy.pl są Dailies AquaComfort Plus firmy Alcon.

Pielęgnacja soczewek miesięcznych

Przejdźmy do soczewek dwutygodniowych i miesięcznych. Oczywiście, tak jak pisaliśmy, bardzo ważna jest higiena soczewek. Zawsze przy jakiejkolwiek manipulacji przy soczewkach należy umyć ręce! Zarówno soczewki miesięczne jak i dwutygodniowe (w odróżnieniu od soczewek jednodniowych) należy poddawać procesowi konserwacji. Na czym on polega? Otóż zawsze po zdjęciu soczewki należy ją poddać czyszczeniu mechanicznemu. Kładziemy soczewkę na środku ręki, polewamy płynem do konserwacji i palcem wskazującym drugiej ręki, ruchem rotacyjnym czyścimy soczewkę około 10 sekund. Następnie należy taką soczewkę spłukać świeżym płynem i umieścić w pojemniku. Takie postępowanie gwarantuje, iż Twoja soczewka jest czysta i zarazem bezpieczna (czyszczenie mechaniczne usuwa 90% wszystkich osadów z soczewek kontaktowych).

Wyjątkiem w tej sytuacji jest stosowanie płynu AoSept Plus - używając go, nie musimy czyścić soczewki mechanicznie. 

Powiedzieliśmy o konserwacji samej soczewki, ale przecież soczewka przechowywana jest w pojemniku toteż jemu także należy poświęcić kilka słów. Z każdym nowym płynem otrzymujemy świeży pojemniczek. Zaleca się, żeby przy rozpoczęciu nowej buteleczki płynu wymienić pojemniczek. W praktyce pojemnik powinien być wymieniany średnio raz na miesiąc. Jeżeli pojemniczek pobrudzi się, czyścimy go płynem do konserwacji soczewek kontaktowych (nie wolno czyścić go wodą!!!). Warto zawsze po wyjęciu soczewek z pojemnika i wylaniu starego płynu wyczyścić pojemnik świeżą chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym. Następnie suchy pojemnik należy zamknąć, aby nie zbierały się w nim drobnoustroje.

Podsumowując:

  1. Zawsze zachowuj higienę przy zakładaniu/zdejmowaniu soczewek (mycie i suszenie rąk!!!).
  2. Wymieniaj regularnie swoje soczewki (jednodniowe – codziennie, dwutygodniowe – co dwa tygodnie, miesięczne – co miesiąc).
  3. Za każdym razem po zdjęciu z oka czyść swoją soczewkę (dwutygodniową i miesięczną) mechanicznie, a potem spłucz płynem do konserwacji.
  4. Używaj zawsze świeżego płynu do konserwowania swoich soczewek.
  5. Wymieniaj przynajmniej raz w miesiącu swój pojemnik na soczewki na nowy.
  6. Dbaj o swój pojemnik na soczewki czyszcząc go po każdorazowym użytku.
  7. NIE MYJ SWOJEGO POJEMNICZKA WODĄ Z KRANU!!!
  8. Nie kąp się w swoich soczewkach miesięcznych i dwutygodniowych – warunkowo dozwala się to w soczewkach jednodniowych (od razu po kąpieli soczewki należy zdjąć z oka i wyrzucić do śmietnika).

Mamy nadzieję, że po tej lekturze już będziecie dokładnie wiedzieć jak dbać o soczewki kontaktowe, aby Wasze oczy pozostały zdrowe i abyście czuli się w nich komfortowo.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl