Co to jest nadwzroczność

Nadwzroczność (Hypermetropia)

Nadwzroczność w odróżnieniu od krótkowzroczności, w początkowej fazie życia może być dla pacjentów całkowicie niezauważalna. Dzieje się tak dlatego, że młode oko posiada możliwość do zmiany swojej mocy dzięki czemu samo koryguje występującą nadwzroczność. Niestety możliwość zmiany mocy optycznej oka zaczyna stopniowo kończyć się wraz z wystąpieniem tzw. presbiopii. Wówczas pacjenci potrzebują dwóch par okularów (do chodzenia oraz do czytania). Presbiopię można również korygować soczewkami kontaktowymi, np. Air Optix Multifocal.

Nadwzroczność jest mniej spotykaną wadą wzroku niż krótkowzroczność lecz w niektórych przypadkach niediagnozowana na wczesnym etapie i co za tym idzie niekorygowana może powodować bardzo poważne w skutkach konsekwencje. Najgorszym problemem z nadwzrocznością jest trudność diagnozy gdyż pacjent przez dłuższy czas swojego życia zachowuje dobrą ostrość wzroku, więc nie zgłasza się na wizytę do specjalisty. Problemy zaczynają pojawiać się wraz z zanikaniem możliwości akomodacji (patrz presbiopia) – wtedy dopiero osoby obarczone tą wadą zaczynają spostrzegać, iż gorzej widzą zarówno przy czytaniu jak i przy obserwowaniu przedmiotów znajdujących się daleko. Ważne jest, aby szybko diagnozować wadę u dzieci w wieku szkolnym. Niekorygowana wada może towarzyszyć przy niektórych formach zeza oraz może w konsekwencji prowadzić do niedowidzenia. Jeżeli dziecko niechętnie wykonuje prace w obszarach bliskich (czytanie, pisanie) przyczyną nie musi być brak motywacji czy chęci do nauki. Winę za to może właśnie ponosić nieskorygowana nadwzroczność - gdyż dziecko obarczone nadwzrocznością musi akomodować cały czas, przez co jego oczy męczą się znacznie szybciej.

U osób dorosłych nadwzroczność objawia się przez bóle głowy, łzawienie oraz utraty ostrości wzroku w szczególności po intensywnej pracy w obszarach bliskich (praca przy komputerze, długie czytanie). Ten typ nadwzroczności koryguje się okularami plusowymi (w zależności od konkretnego przypadku zaleca się pacjentowi noszenie okularów na stałe albo tylko w czasie zwiększonego wysiłku w obszarach bliskich). W przypadku skrajnych stosuje się tzw. terapie wzrokowe mające na celu rozluźnienie akomodacji. Dla pacjentów wymagających stałej korekcji nadwzroczności można stosować soczewki kontaktowe.


Polskie kosmetyki naturalne The Secret Soap Store

© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone. Soczewkowy.pl ® KROS S.C. ul.Ślusarska 4, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, NIP 529-179-43-54

W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji

Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl